top of page
Szukaj

Jakie są różnice pomiędzy rękojmią a gwarancją?

  • Piotr Ziemiński, Barbara Kozik
  • 25 sie 2016
  • 2 minut(y) czytania


W dzisiejszym artykule zostanie poruszona kwestia dwóch instytucji - rękojmi za wady i gwarancji. Instytucje te często w języku potocznym są ze sobą mylone, a nawet stosowane wymiennie. Jakie są zatem zasadnicze różnice pomiędzy rękojmią za wady rzeczy sprzedanej i gwarancją?


Rękojmia za wady polega na odpowiedzialności sprzedawcy, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (art. 556 Kodeksu cywilnego dalej k.c.). Wada fizyczna zgodnie definicją z art. 556¹ § 1 k.c., polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową, a w szczególności na braku właściwości, którą rzecz powinna mieć lub o których sprzedawca zapewniał. Również jeśli rzecz nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia lub jeśli rzecz jest w stanie niezupełnym. Warto zwrócić uwagę także na § 3 ww. artykułu, mówiący o tym, że do wad fizycznych można zaliczyć również nieprawidłowe zamontowanie lub uruchomienia, jeśli te czynności zostały wykonane przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą sprzedawca ponosi odpowiedzialność, a nawet jeśli dokonał tego kupujący postępujący według instrukcji otrzymanej od sprzedawcy.

Gwarancją natomiast jest złożone oświadczenie gwaranta, w którym określa swoje obowiązki i uprawnienia kupującego w przypadku, gdy rzecz sprzedana nie ma właściwości określonych w tym oświadczeniu (art. 577 k.c.). Obowiązki gwaranta mogą w szczególności polegać na zwrocie zapłaconej ceny, wymianie rzeczy bądź jej naprawie oraz zapewnieniu innych usług, także w przypadku, gdy jakość rzeczy sprzedanej nie jest taka jak powinna być. Gwarancja, jeśli nie ma innego zastrzeżenia obejmuje tylko wady powstałe z przyczyn tkwiących w sprzedanej rzeczy – art. 578 k.c.

Jak widać rękojmia wynika bezpośrednio z ustawy i stanowi o odpowiedzialności sprzedającego, natomiast gwarancja jest oświadczeniem jakie składa np. producent, który jest przekonany, że rzecz będzie sprawna przez określony czas. Co prawda obie instytucje dotyczą wadliwości rzeczy jednak zakres rękojmi wynika wprost z ustawy natomiast gwarancji z oświadczenia gwaranta. Co istotne, jak określa art. 579 k.c. – kupujący może wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji i gwarancja nie wpływa na odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi.

Podsumowując, zarówno gwarancja jak i rękojmia dotyczy wadliwości rzeczy sprzedanej. Trzeba jednak pamiętać, że instytucje te różnią się od siebie. Z punktu widzenia konsumenta najistotniejszy jest jednak fakt, że dochodzenie roszczeń z jednej instytucji, nie wyklucza możliwości skorzystania z drugiej.

 
 
 
Archiwum

Lex valet in omnes - prawo dotyczy wszystkich

bottom of page