top of page
Szukaj

Czy można odwołać darowiznę?

  • Piotr Ziemiński, Barbara Kozik
  • 27 paź 2016
  • 1 minut(y) czytania

W dzisiejszym artykule zostaną omówione zagadnienia dotyczące możliwości odwołania darowizny przez darczyńcę. Darowizna jest to, zgodnie z art. 888 §1 kodeksu cywilnego (zwanego dalej k.c.), umowa w drodze której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Formę darowizny określa art. 890 §1 k.c., zgodnie z którym odbywa się ona w drodze oświadczenia złożonego przez darczyńcę w formie aktu notarialnego, jednak umowa między obdarowanym, a darczyńcą nie wymaga określonej formy, jeśli przyrzeczone zachowanie zostało spełnione np. określona kwota pieniężna została przekazana.


Zaznaczyć należy, że darowiznę można w określonych przez ustawę sytuacja odwołać i przywrócić sytuację majątkową darczyńcy i obdarowanego do stanu sprzed zawarcia umowy. W pierwszej kolejności, zgodnie z art. 896 k.c., darczyńca może odwołać niewykonaną, ale zawartą umowę darowizny jeżeli jego stan majątkowy pogorszył się na tyle, że udzielenie darowizny prowadziłoby do niedostatku. Prawo darczyńcy do odwołania darowizny ustawodawca przyznaje również w przypadku gdy darowizna została już wykonana, ale obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności, o której mowa w art. 898 §1 k.c. W takiej sytuacji zgodnie z art. 896 k.c. znajdą zastosowanie przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu – w przypadku odwołania darowizny obdarowany musi się liczyć z obowiązkiem jej zwrotu zgodnie z art. 405 k.c. – ponieważ odpada podstawa prawna dokonania darowizny – to ten kto uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.


Skuteczne odwołanie darowizny, ze względu na powstały skutek rzeczowy, może być szczególnie trudne w przypadku nieruchomości. Stąd też aby ustalić czy istnieją przesłanki do odwołania darowizny warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

 
 
 
Archiwum

Lex valet in omnes - prawo dotyczy wszystkich

bottom of page